Umí kůň plavat????

24. června 2013 v 10:12 | maky-eli |  Koně
Aloha, dneska jsem zůstala doma, protože mě bolí břicho, a vzpoměla jsem si že jsme vám už dlouho nepsaly nic o koních tak vám napíšeme jeden článek z knihy: Život s koněm není na jedno kopyto.... od spisovatelky: Mary Frances Budziková..... Tento článek je o tom jestli kůň umí plavat.... skuste si tipnout a až pak si dočíst celý článek a do komentářů nám napište, jak jste si tipli...♥♥♥♥♥♥


Koně plavat umí, ale je to dřina! Kůň při plavaní pohybuje končetinama stylem, který připomína mimochodný klus, tj. přední a zadní noha na stejné straně pohybují současně. Kůň v dobré fyzické kondici dokáže plavat až 20 minut, ale k pohybu ve vodě spotřebuje mnohem víc energie, než by na stejnou vzdálenost potřeboval na souši. Uplavání 500 metrů odpovídá téměř dvoukilometrovému cvalu.

A nějaké zajímavosti:
Důvodem proč je plavání tak náročné pro kardiovaskulární systém koně, je tlak vody na hrudní koš a plíce.

Plavání je vhodnou terapií pro koně s poraněním svalů nebo kloubů, protože při něm nedochází k nárazům ani tlaku na končetiny.

Z téhož důvodu se používají bazény pro koně po operaci nebo při probuzení z narkózy: zabrání se tak poranění zvířete. Když se slavný dostihový kůň Barbaro probudil z narkózy pooperaci nohy, jehož zranění ukončilo v roce 2006 jeho kariéru, zjistil, že je ve speciální zkonstruované vodní nádrži, která mu znemožnila opět se zranit.

Pro terapeutické účely plavou koně ve studené vodě. Odvádí se tak velké množství tepla, které kůň při plavání vytváří.
♥E.....♫
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 bubák bubák | Web | 5. července 2013 v 18:27 | Reagovat

Vy telata, zkusit je ze Z! :-D

2 Lps-Aninka Lps-Aninka | E-mail | 2. září 2013 v 13:34 | Reagovat

Hele, "bubáku" a zase se píše zkusit je se Z, ne ze Z. Takže, každej se někdy při psaní překlepne, nemusí to být proto, že neumí psát, ale třeba se jen překlepne...
Ty taky určitě nejsi dokonalý/á.Nebo snad jo?

Já jsem si tipla, že umí, protože jsem už v mnoha filmech viděla koně plavat.. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama